NekretnineBre

Kako se kreću cene novogradnje u Novom Sadu?

Kako se kreću cene novogradnje u Novom Sadu?
06
Apr
Kako se kreću cene novogradnje u Novom Sadu? (65)
Objavljeno 06/Apr/2026, Autor: Nenad Savić

U Novom Sadu trenutno je aktivno više od 350 gradilišta, sa preko 10.000 stanova u ponudi. Potražnja je izuzetno velika, tako da se značajan broj projekata rasproda još u ranim fazama izgradnje, neretko i pre dobijanja upotrebne dozvole. Cene kvadrata u novogradnji variraju u zavisnosti od lokacije, tipa objekta i faze izgradnje.

U nastavku teksta, donosimo vam kratku analizu kako se kreću cene stanova u novim zgradama, u različitim delovima Novog Sada.

1. Cene u užem i širem centralnom području

Kao i prethodnih godina, naјveće cene beleže stanovi u Starom gradu, i na sremskoj strani grada. Na primer, u strogom centru kvadrat novogradnje može da dostigne i 5.000 evra.

U širem centralnom pojasu izdvajaju se sledeće lokacije:

  • Podbara – do 3.600€/m²
  • Rotkvarija – do 4.500€/m²
  • Salajka – do 3.100€/m².

Iako ovi kvartovi imaju slabije razvijenu infrastrukturu, blizina centra igra presudnu ulogu. Dovoljno je reći da se stan nalazi na “10 minuta od centra“ pa da cene dostignu ove (a često i veće) iznose.

Zanimljivo je da se slični cenovni nivo pojavljuje i u Sremskoj Kamenici, gde su atraktivne lokacije sa pogledom na Dunav i grad postale veoma popularne. Dodatni podsticaj rastu cena u ovom delu daje planirana izgradnja mosta u produžetku Bulevara Evrope, kao i projekti uređenja priobalja u modernu, ekskluzivnu stambenu zonu.

2. Detelinara, Grbavica, Sajmište, Liman

Cene u ovim naseljima su stabilne i na dosta visokom nivou. Razlog je dobra saobraćajna povezanost sa ostalim delovima grada, mnogo zelenila, izgrađena infrastruktura i prisustvo potrebnih sadržaja (prodavnice, restorani, škole, vrtići). 

Cene su sledeće:

  • Detelinara (sa Avijatičarskim naseljem) – do 3.350€/m²
  • Grbavica – oko 2.750€/m²
  • Sajmište – do 3.400€/m²
  • Liman – oko 3.000€/m².

Karakteristična je situacija na Limanima (I-IV). Ponuda novogradnje je dosta ograničena, što utiče na veće cene. Ali, urbanistički planovi predviđaju dalje širenje ka Dunavu, što bi u budućnosti moglo povećati ponudu.

Slična situacija je i u Novom naselju koje je dosta popularno, ali ima mali broj novih projekata. To je razlog zbog čega cene prelaze i 3.600€/m², što ne odslikava realno stanje u tom delu grada.

3. Telep kao epicentar nove gradnje

Telep se izdvaja kao deo Novog Sada sa najvećim brojem aktivnih gradilišta – oko 120. Ponuda je raznovrsna, grade se kako manje urbane vile sa po 3 do 4 stana, tako i veliki stambeni kompleksi. A cene se kreću u proseku od 2.000 do 3.600€/m².

Kada se uporede cene sa periodom od pre tri godine, primećuje se da je cena kvadrata porasla za više od 1.000 evra, što jasno govori o intenzitetu razvoja i popularnosti ovog naselja.

4. Potencijal Mišeluka

Mišeluk se sve više pozicionira kao buduća zona širenja grada. Iako trenutno oskudeva u sadržajima, pogled na grad i ulaganja u saobraćajnu i komunalnu infrastrukturu, podigli su cene na preko 3.400€/m². Sličan obrazac se vidi i u drugim delovima grada gde građevinske aktivnosti tek uzimaju zamah.

5. Pristupačniji delovi grada

Najniže cene u novogradnji rezervisane su za periferiju, i manje razvijene zone poput:

  • Klise i Adica gde su cene uglavnom ispod 2.000€/m²
  • Petrovaradina – do 2.500€/m²
  • Veternika – do 2.300€/m²
  • Futoga – oko 1.650€/m²
  • U ovaj cenovni rang uklapaju se i Alibegovac i Karagača.

I na kraju...

Tržište nekretnina u Novom Sadu važi za jedno od najstabilnijih u Srbiji. Kontinuirani priliv stanovništva održava tražnju za stanovima i kućama na visokom nivou, što utiče i na više cene, u odnosu na većinu drugih gradova.

Razlike između lokacija su izražene — od manje od 2.000€/m² na periferiji, do preko 5.000€/m² u strogom centru, i najatraktivnijim delovima grada.

Treba napomenuti da na cene stanova u Novom Sadu utiče i potražnja za garažama i parking mestima. U zavisnosti od lokacije, garaže se trenutno kreću između 18.000 i 30.000 evra.

Ostaje otvoreno pitanje kako će nove investicije u nove zgrade uticati na kvalitet života u Novom Sadu. Da li će grad u narednim godinama postati još poželjnije mesto, ili će doći do preopterećenja postojeće infrastukture i pada kvaliteta života.

Ako razmatrate kupovinu novogradnje u Novom Sadu i okolini, najbolje je da se obratite agencijama za nekretnine. One su najbolje upoznate sa aktuelnom ponudom i cenama.

 

Slike su kreirane uz pomoć AI

 

NekretnineBre
NekretnineBre

Od 2008. godine pa do danas, nekretninebre uvek na strani posetioca.

O blogu

Korisna iskustva kako za potencijalne kupce nekrentnina, tako i za oglašivače tj. zastupnike i vlasnike.

PRETRAGA PO #ID

#ID nekretnine

Top nekretnine

Sve top nekretnine
Nekretnine
121,000 €
Prodaja / Zastupnik
Radošević nekretnine
240 m2
Nekretnine
580,000 €
Prodaja / Zastupnik
Raičević nekretnine
268 m2
Nekretnine
51,000 €
Prodaja / Zastupnik
Radošević nekretnine Autokomanda
20 m2